loader

Gastronomi

Ayva Dolması

16. yüzyılda Osmanlı Mutfağı kaynaklarında rastlanan”Pekmezli Ayva Dolması“, içi oyulan büyük boy ayvaların, kuzu kıyma, kuru soğan, ayva püresi, pirinç pilavı ve baharatların kavrulmasından ortaya çıkan iç harçla doldurulması ve pekmez ilavesiyle fırınlanmasından oluşan bir yemek olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Testi Kebabı

Kapadokya bölgesinin kendine özgü tatlarından birisi de meşhur testi kebabıdır. Başlangıç itibariyle tandır kültürü etrafında oluşan bir yemektir. Günümüzde tandırın yanı sıra fırınlarda ve açık ocaklarda da yapılmaktadır. Geleneksel testi kebabı, Avanos ilçesinde üretilen testi ve çömlek adı verilen toprak kapların içine, et ve malzemelerin konularak, tandırda pişirilmek suretiyle hazırlanır. Daha çok özel günlerde, gruplara göre yapılan bu yemek, lokanta ve restoranlarda müşterinin hizmetine sunulur. Ayrıca, Avanoslu çanakçıların tek kişilik olarak imal ettikleri küçük testilerde de yapımına başlanmıştır.

 

Ağpakla

Nevşehir’in meşhur Ağpaklası yemeklerde çok lezzetli ve kolay pişimi ile ün yapmış bir üründür. Tereyağı ve Dana eti ile harmanlanan kuru fasulyes odun ateşinde taş fırında güveçle pişirilir.

 

Nevşehir Mantısı

Nevşehir mantısı, bohça yerine rulo şeklinde sarılarak hazırlanır. İç harcında kıyma ve baharatlar kullanılır. Fırında pişirildikten sonra yoğurt ve sos eşliğinde sunulur.

 

Dıvıl

Nevşehir yöresi ile özdeşleşen dıvıl, patates ile hazırlanan bir köfte çeşididir. Dıvıl yapımında un, bulgur ve patates kullanılır. Hazırlanan köftelere yuvarlak şekil verilir ve kızgın yağda kızartılır. Patates köftesi ile farklı, dıvıl  yapımında bulgur kullanılmasıdır. Atıştırmalık olarak sunulabilir.

 

Dolaz

Bir tatlı çeşididir. Yumurta, un, su bulamaç haline getirilir. Isıtılmış olan yağ içine karıştırılarak pembeleşene kedar pişirilir. Sonra leğene alınıp, üzerine pekmez dökülerek yenilir.

Bültene kayıt olun,
Ürgüp için yenilikleri kaçırmayın!
Arama Yap