loader
icon Havaalanına Uzaklık
56 Km
icon Otogara Uzaklık
8 Km
icon Merkeze Uzaklık
8 Km
Paylaş

Üzengi Vadisi

Ürgüp’ün batısındaki Mustafapaşa'ya doğru giderken sağa sapan dar yolda ilerlemeye başlarsanız, bir süre sonra, vadiye paralel ilerleyen ve su yüksekliğinin fazla olmadığı Üzengi Çayı’na ulaşabilirsiniz.

Vadi’nin Ortahisar tarafından girişi de mevcut. Bu çay üzerinde doğal maden suyunun çıktığı üç pınar bulunmaktadır, 

Suyun sindirim bozukluklarına iyi geldiği ve böbrek hastalıklarının tedavisinde yararlanıldığını bilinmektedir.

Çay boyunca yürümeye devam ederseniz öncelikle doğanın baş döndüren güzelliğine, kuş seslerinin sizi vadinin nasıl da derinlerine çektiğine ve yüzyıllarca önce buralarda geçen hayatların izlerine şahit olacaksınız. 

Çay boyunca yürümeyip paralel ilerlerseniz vadide bulunan kiliseleri de ziyaret edebilirsiniz. 

Eskiden on binlerce güvercinin yaşadığı yer olan vadide kayalara oyulan güvercinlikleri görmemeniz mümkün değil. Bu arazideki bağların yaşaması ve ürün vermesi tarımda oldukça değerli olan güvercin gübresi ile mümkün olmuştur. 

Güvercinlikler, çok küçük giriş deliklerine sahip kapalı “in”lerdir ki güvercinler yırtıcı kuşlar tarafından yok edilmesin veyahut korkup bölgeyi terk etmesinler. 

Yüksek panorama noktalarından seyrettiğiniz gerçekten büyüleyici bir film gibidir fakat siz onun dışındasınızdır. Güzel Atlar Ülkesi’nin büyüsünü hissetmenin tek yolunun derinlerindeki anlamı keşfetmek olduğunu burada anlıyorsunuz. 

Üzengi Vadisi’nin derinlerine ilerledikçe gerçeklerden koptuğunuzu hissediyor ve kendinizi bir masal diyarının tam ortasında buluyorsunuz. 

Bölgede yürüyüşünüz esnasında sayısız sonu belirsiz su kanalları, kuyu ve tünel girişleri karşınıza çıkacaktır. İçine bakmak için istek duyacağınızdan yanınızdan ayırmadığınız fenerin değerini burada daha iyi anlayacaksınız. Yapay ışık fresklere zarar verdiğinden kiliselerde fener kullanmayınız.

Çoğu zaman farkı tercih edenler aktivitelerini güzel keşiflerle sonuçlandırırlar. Siz de farkı tercih edenlerdenseniz tavsiye edeceğimiz rota; Yaşam, zaman ve medeniyetlerin derinliğini hissedeceğiniz, doğanın görsel bir şölene dönüştüğü “Üzengi Vadisi”.

Burası bir manzara değildir, derinlerde milyonlarca yılın ruhu gizlenir.

- Makale S. Rohlfs

Bültene kayıt olun,
Ürgüp için yenilikleri kaçırmayın!
Arama Yap